sophia

"من سکوت خویش را گم کرده ام!"(شاملو)

sophia

"من سکوت خویش را گم کرده ام!"(شاملو)

بدون خودآگاهی واقعا باید گفت که جهان وجود نخواهد داشت، چه جهان فقط تا زمانی موجودیت می یابد که آن را روان خودآگاهانه منعکس کند یا خودآگاهانه توجیه نماید. خوداگاهی پیش شرط بودن است. (ک.ک.یونگ. ضمیر پنهان)

آخرین مطالب

آزادی در پستو

شنبه, ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۱۴ ق.ظ

یادم است با دوستی که در مبارزات انقلابی 57 هم حضور داشته، بحثی داشتم. او با صراحت گفت:
 "اولویت مردم، رفع احتیاجات اقتصادی شان... مردم همیشه می دانند که آزادیشان را باید به پستو خانه هایشان ببرند"
آن موقع در برابر این صراحت بیان، جوابی برای عرضه نداشتم. اما امروز میگویم آزادی در پستو، عنوان امروزی تر همان "تقیه" است. زمانی که به مردمان می فهمانند تنها لازم است به صورت ظاهری با ارزشهای حکومت دینی موافقت کنند؛ اما در باطن باورها و عقاید خودشان را داشته باشند.هرکس تا انجا که چشمی او را نمی پاید، آزاد است.
 آزادی در پستو از انجا که مخفیانه نفس می کشد از آنجا که مرز میان ارزش و ضد ارزش، خوبی و بدی، حدود اختیارات مشخص نیست، تبدیل می شود به روابط مبتذل، انگیزه های خرابکارانه و خشونتهای بالقوه. و در نهایت بنیانهای اخلاقی جامعه را نابود می سازد.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۱۰/۰۲
Sophia

نظرات  (۵)

۱۶ دی ۹۶ ، ۱۸:۲۷ خسرو و مهسا
. درود . عزیز گرانقدر لطفاً کامنت قبل از این نوشته را پاک کنید .
. ارتباط خوان هشتم با همه جا قطع شده .
. نمیدانم کار کیست . . یکی دو تا نیستند که . . حاسدان را می گویم .
. حسادت دارد دیوانه اشان می کند . از لطف شما ممنونم .
پاسخ:
سلام و درود
متوجه نمی شوم؟! یعنی چه ارتباط خوان هشتم با همه جا قطع شده؟!و البته حاسدان کیستند و چه می خواهند؟منظورم این است به چه حسادت می کنند؟
۱۲ دی ۹۶ ، ۱۹:۵۰ خسرو و مهسا
. سلام . عزیز گرانقدر . اینک  . مردم خسته از زنجیر و دهلیز
. جان بر کف برای آزادی لرزه بر جسم و روح شب پرستان که نفس های
. آخر را می کشند . باید همکاری کنید . . پستی و تبلیغی
. حرفی . . اسد می گوید تروریست ها . . اینان می گویند خارجی ها
. اسد 18 ملیون را . . و اینان 70 ملیون را بعنوان خارجی می کشند
. و آواره می کنند . بر خیزید . .
۰۵ دی ۹۶ ، ۱۵:۳۴ خسرو و مهسا
درود . متاسفانه ملت ما همیشه منتظر آمدن روزی هستند که عدالت بیاید و نجات یابند !!! هرگز در اندیشه بوجود آوردن  ( آن روز ) نبوده اند .
یک مثال هم تقریباً روشنگر می شود ! . بزرگترین شانسی که خارجی ها آورده اند . این است که بابا نوئل  ( آخوند )  نیست !! وگرنه بجای هدیه دادن با محافظ می آمد و خمس و زکات جمع می کرد !!!!!
خب عزیزم خودت بابا نوئل را بیاور . . بی رنج که گنج مهیا نمی شود !!!!
۰۳ دی ۹۶ ، ۱۷:۰۲ خسرو و مهسا
. با درودی صمیمانه . ما ملتی هستیم پشیمان . و این پشیمانی
. خسته امان کرده است . بخوبی آگاه هستیم که سال هاست مشغول پرورش مار در آستین خود . . و این خسته بودن . و این نسبت بیکدیگر بی تفاوت بودن . وحدت میان اقشار جامعه را از بین برده و ما از مارهایی که خود پرورششان داده ایم می ترسیم . دیگر حتی در پستوهایمان هم آزادی نداریم . و آنان هم دیگر چون بخلوت میروند . . دیگر نیازی به خلوت رفتن ندارند که آن کار دیگر را در پیش چشم من . . تو  و او انجام میدهند . متاسفانه روشنفکران ما هم از بیم جان . در غفلت از وظیفه خود که همان انتقال آگاهی به توده هاست بسر برده و جهالت میدان را برای یکه تازی با پشتوانه اربابان شب پرست مهیا می بیند . با نگاهی گذرا به شرایط اجتماعی . اقتصادی و فرهنگی کشورهای جهان متوجه وخامت اوضاع کشورمان می شوید و در حیرتی  سخت این سوال مطرح می شود  . که این کشور معلوم نیست با کدامین معجزه چونان آوار فرو نمیریزد !!!! این همه مشکلات پیش رو کمر بهترین کشورهای صنعتی را می شکند . اینجا . اما . اهرم قدرت آسمان هفتم است !!!! شگفتن رود نیل است . . و . . و . امید که نوشته از سر خشم بنده نیز طولانی بودنش  خسته اتان نکرده باشد . بهترین ها را برایتان آرزو می کنم .
۰۲ دی ۹۶ ، ۰۸:۵۰ محزونی نامقی
سلام
انشاالله یلدای خوبی را پشت سر گذاشتید .
براینا بهترینها را آرزومندم
واما در پستو هم دیگر آزاد ی وجود ندارد زیرا اگر قبلا مرسوم بود دیوار موش دار-موشم گوشداره حالا واقعا دیوار هم چشم داره هم گوش هم ضبط صوت وهم..
ومن مانده اگر دین نمی بود یک عده بی مروت چه جور بارشونو می بستن
زهی شرف قاجاریان...
ممنونم از لطفتون
پاسخ:
سلام و سپاس فراوان.
ممنونم و امیدوارم شب یلدای شما نیز به خوبی و شادی سپری شده باشد.

اشاره شما به روشهای مراقبتی و تنبیهی به جاست. اما پیش از حضور این روشها، نگرشهای منفی درباره ی انسان، زمینه ساز ایجاد جوامعی شده که تلاش می کند، اعمال انسان را در همه ی زوایا تحت نظارت بگیرند.متاسفانه جامعه ی ما یکی از این جوامع است. انسان در پرتو آزادی است که میتواند رشد کند و تکامل یابد، اما ایدئولوژی (چه دینی و چه غیر دینی) ابتدا زمینه ای فراهم می آورد که در آن پست ترین امیال انسانی نمود می یابند پس از آن با این ادعای سامان دادن به اوضاع بازمیگردد تا سایه ی کنترلش را تکمیل کرده باشد.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی