sophia

"من سکوت خویش را گم کرده ام!"(شاملو)

sophia

"من سکوت خویش را گم کرده ام!"(شاملو)

بدون خودآگاهی واقعا باید گفت که جهان وجود نخواهد داشت، چه جهان فقط تا زمانی موجودیت می یابد که آن را روان خودآگاهانه منعکس کند یا خودآگاهانه توجیه نماید. خوداگاهی پیش شرط بودن است. (ک.ک.یونگ. ضمیر پنهان)

آخرین مطالب

رجل سیاسی مذهبی

پنجشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۰۱ ق.ظ

 در یک افسانه ی اروپایی آمده است که در جنگلی مردی با دخترش به تنهایی زندگی می کردند، شیری عاشق این دختر شده و برای خواستگاری او می رود. مرد دهقان و دخترش با دیدن شیر به درون خانه پناه می گیرند. بعد از شنیدن تقاضای شیر برای ازدواج با دختر، چنین شرطی میگذارند که شیر باید دندانهای تیز و ناخن های پنجه هایش را بکشد. شیر عاشق نیز موافقت می کند. اما پس از انجام شرط دختر و پدرش، با ضربات چوب از جانب آنها مواجه می شود. شیر بی دندان و بی پنجه ای می ماند با طمعی خام...! این سرنوشت برایتان آشنا نیست؟  
باید بدانیم که محوریت قانون اساسی در کشور، رجل سیاسی مذهبی است. واژه ای انحصاری که قریب به چهل سال است، سرنوشت این کشور پهناور را در دستان اشخاصی گرفتار کرده که در عین بی بهره بودن از شعور انسانی و با بنیه ی فکری بسیار ضعیف در اتش هوس قدرت و شهرت می سوزند. در  برجام یا فرجام نیش این عقرب کشید شد و از آن دلقکی به جا مانده که همچنان در اوهام خود به سر می برد...!میتوان ماحصل تمام عملکردشان را  در یک جمله خلاصه کرد: "رودست زدن به ملت و رودست خوردن از غربیان"

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۲/۲۷
Sophia

نظرات  (۳)

سوفیای گرامی ... لطفا کمی درباره راه حلی که در سایه خودآگاهی باعث خروج از سایه شوم استعمار و استبداد مردم ما میشود توضیح دهید ؟!!! 
صرف نظر از سوابق خودانکاری ملت ما در حکومتهای پیشین ...این نظام چهل سال روی مخ و روان و فرهنگ این مردم کار کرده ....
بطور مثال اگر الان یک خانم با یک آقای چهل ساله ازدواج کند ...تا چقدر میتواند تربیت و طرز فکر و عادات و باورهای رسوبی این آقا را عوض کند ؟؟؟!!! تازه این یک رابطه دونفره است .... و ایجاد تحول در ذهن هشتاد میلیون آدم با بینهایت تربیت و خودمحوری و خودباوری ،،، ومهمتراز همه بیسوادی نود درصد ایشان چه تحصیل کرده چه بیسواد با چه راهکاری میسر است ؟؟؟؟؟
پاسخ:
شبگرد عزیز، خوداگاهی را باید یک وضعیت بدانیم،هر زمانی که به نسبت خویش در این جهان و تعاملات و کنشهایمان در آن فکر میکنیم، به این وضعیت نزدیکتر می شویم. خوداگاهی، تحولی است که را نمیتوان ان را با تریبون و منبر و یا بدون میل و رغبت  -ولو از طریق نزدیکترین فرد همچون همسر- ایجاد کرد. خوداگاهی نمیتواند بدون رنج باشد. چرا که با مشاهده ی واقعیت ها و فاصله گرفتن از اوهام، آنچه برایمان می ماند اندوه است. همین اندوه مشاهده ی واقعیت است که بسیار کسان را از رسیدن به وضعیت خوداگاهی می رماند.
من افراد ناخوداگاه تحصیلکرده ی بسیاری دیده ام. ناخوداگاهی در قلم و نگرشهای آنان موج می زند و همینها خود اسباب انحراف و اوهام بیشتر در جامعه می شوند. هزاران تحقیق و مقاله ی به اصلاح حوزه ی علوم انسانی، مشحون از امیال انحرافی ناخودگاه هستند. کسانی که تحقیق نکردند تا به حقیقت برسند، سفسطه بافند تا وهم خود را توجیه کنند. این همان تسلسل باطلی است که تمام فرهنگ و تاریخ ما را در چنبره ی خود گرفتار کرده است. ما تنها محتاج یک انقلاب سیاسی نیستیم. انقلاب و تحولی احتیاج داریم همه جانبه، تا از گذر آن بتوان زالوهای پنهان را از زیر رگ و پوست این جامعه بیرون کشید. 

سوفیای عزیز ....
رابطه اربابهها با سرایدارنشان از قدیم قواعد و قوانین  خاص و کمتر تغییر پذیر خودر ا داشته است  ...
نمیدانم شما چقدر با فرهنگ سرایداران یک مجتمع یا یک ویلا آشنایی دارید .
در اغلب موارد سرایداران از بومیان هستند و در مجتمع های شهری از روستاییان کوچ کرده میباشند .... 
استفاده از سرایدا ان بومی مواهب بسیار دارد ...مثلا بعلت منافعی که از ارباب دارند ...چون سپری در مقابل کینه جوی ها و دفع غربیه های غیر محلی و صدمات نهان و آشکار به دارایی ارباب در منطقه دفاع میکنند ...
وحضور سرایدار باعث میشود که بومیان ملاقاتها و گفت و شنودهای کمتری با ارباب داشته باشند ....دولتها و حکومتهای سرایداری مثل این نظام ونظام های کشورهای شبیه ما نوکرانی هستند که در نقش قاصد ( سفیر ، وزیر امور خارجه ، رییس دولت ، نماینده رهبری ) چارچوبهای اقتصادی و ارتباطی بومیان و اربابان را مدیا میکنند ... و در نقش کدخدا و مصلح و مدافع منافع بومیان ... خواسته های اربابان را مطرح و معاملات  تجاری ( که همگی به نفع ارباب و نوعی چپاول است ) را با بومیان واسطه گری میکنند ... 
در عصر جدبد اربابان ، هنرمندانه طوری این بازی را مدیریت میکنند که اکثر بومیان ساده دل ، سرایدار را ارباب میپندارند ،،،، یا کدخدایی که تنها هم و غمش دفاع از منافع بومیان در قبال اربابان است ..
بدیهی ست که سرایداران نیز نسبت به تغییرات منافع منطقه ای و نوین اربابان به مرور کارآمدی و نقش موثر خودرا از دست میدهند ... واربابان برای جایگزینی سرایداری جدید که بتواند اجرای طرح ها و برنامه های جدید اربابان را به بومیان بقبولاند تلاش خواهند کرد ...
پس بازی قدرت بین اربابان و سرایداران را جدی نگیرید و در معادلات سیاسی منطقه موثر ندانید 
پاسخ:
شبگرد عزیز، در اینکه رژیم حاکم، دست نشاندگانی هستند که ماهیتی جز انسان ستیزی و وطن فروشی ندارد، هیچ شکی ندارم. اما در این ایده مخالفم که مردم را تا سطح بومیانی فلاکت زده پایین بیاورم. برای خروج از چرخه ی شوم استعمار و استبداد راه حلی هست که در سایه ی خودگاهی قابل اجراست. 

۰۶ خرداد ۹۷ ، ۱۹:۴۶ رویـــــROYAــا
سلام  درود بر شما  .... تازه از سفر برگشتم  دیداری با  استاد  محزونی و خانمشان داشتم 
ذکر خیر شما فراوان بود
پاسخ:
سلام و عرض ادب.
سلام گرم مرا را به دوستان عزیز و گرانقدر می رساندی. برای شما و ایشان نیز آروزی سرافرازی و سربلندی دارم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی