sophia

"من سکوت خویش را گم کرده ام!"(شاملو)

sophia

"من سکوت خویش را گم کرده ام!"(شاملو)

بدون خودآگاهی واقعا باید گفت که جهان وجود نخواهد داشت، چه جهان فقط تا زمانی موجودیت می یابد که آن را روان خودآگاهانه منعکس کند یا خودآگاهانه توجیه نماید. خوداگاهی پیش شرط بودن است. (ک.ک.یونگ. ضمیر پنهان)

آخرین مطالب

اراده یا تقدیر

چهارشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۱۲:۲۶ ق.ظ

نمیتوان مدعی خودگاهی دائمی بود و نسبت به خوابگردی های غیرارادی اعتنایی نداشت، مسلم است که نیروهای طبیعی و فرهنگی بسیاری در شکل دهی رفتار و اندیشه انسانی دخالت دارند. و نگاه اندیشمندانه یا آگاهانه یا اراده گرایانه، لزوما به معنای رسیدن به مقصود نیست. تنها نشانه ایست از تلاش برای انتخاب. مانند فردی که در قایق یا یک تخته پاره بر روی پهنه دریا سرگردان است، این فرد میتواند خود را به امواج بسپارد و امواج بر حسب اتفاق این قایق را به صخره بکوبند، یا آن را به ساحل نجات برسانند.

انتخاب دیگر آن است که فرد به اطراف خود نگاه کند و به سویی پارو بزند، شاید به ساحلی برسد، ممکن نیز هست آن سیاهی که به سوی آن پارو زده تنها خطای دید بوده باشد. کدام روش بر دیگری برتری دارد؟!من نمی دانم! اما میدانم خاورمیانه یعنی دل و تن سپردن به تقدیر امواج.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۸/۲۳
Sophia

نظرات  (۱)

چه زیبا دریا و تخته پاره را تصویر کرده اید بخدا من در حسرت همان نوع سرگردانی آزاد و بدون آینده در دریا هستم.من فکر میکنم ما در پیچ وخم یک برنامه حساب شده قرار داریم که در حال حاضر رهائی بخصوص رهائی فردی از آن غیر ممکن است تازه این مهم نیست موضوع با اهمیت اینست که آزادی از این چنبره به هیچ دردی نمی خورد و تلاش برای نابودی است.همچنین نمی توان با این وضعیت هماهنگ هم بشویم پنداری تمام عقل و اراده و عمل و خواست ما در زنجیر است.
پاسخ:
به قول دوستی "آنچه در زندگی ما را از هم متمایز می کند انتخاب های ماست"
من فکر میکنم، هیچ کس برای انسان دلسوزتر از خود نیست.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی